OPIS I CELE PROJEKTU SMART VILLAGES
Przeprowadzone badania, posłużą do sporządzenia opracowań analityczno-studialnych, które pozwolą na identyfikację przedmiotowych obszarów województwa, oraz na zaproponowanie dla nich optymalnych rozwiązań:
- obszarów, w których należy umacniać wykształcone specjalizacje w produkcji rolniczej
- obszarów, w których należy zainicjować przestrzennie zmiany w strukturze użytków rolnych, które pozwolą wykształcić optymalną specjalizację produkcji roślinnej i zwierzęcej,
- obszarów, w których należy promować i inicjować przeobrażenia w powierzchni upraw, w celu rozwoju innych kierunków rolnictwa lub rezygnacji z rolnictwa i rozwoju innych gałęzi gospodarki,
- obszarów preferowanych do roślinnej produkcji ekologicznej.
Przedsięwzięcie zostało podzielone na dwie części:
- badawczą, która będzie realizowana przez ww. Konsorcjum naukowe,
- wdrożeniową (której przedmiotem będą elektroniczne środki komunikacji wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną). Cześć wdrożeniowa jest przedmiotem odrębnych zamówień publicznych.
Ważnym elementem projektu będzie dyslokacja opracowanych modeli gospodarstw rolnych dla różnych obszarów województwa, tj. zaproponowanie najbardziej efektywnych modeli produkcji rolnej, poprzez identyfikację najcenniejszych i najbardziej produktywnych elementów rolniczej przestrzeni produkcyjnej w każdym regionie województwa, w tym również dotyczących najkorzystniejszych funkcji dla obszarów wiejskich.
Wyniki mają na celu wsparcie rozwoju lokalnych specjalizacji gospodarczych, wykorzystujących potencjał danego obszaru, co pozwoli na rozwój obszarów wiejskich poprzez dostosowanie go do bazy zasobów lokalnych.
W ramach ww. części badawczej przedsięwzięcia planowane jest również opracowanie projektu Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich Województwa Mazowieckiego, w tym przygotowanie parametrów wspierających inteligentne opracowanie dokumentów planistycznych.
Współpraca nauki i doradztwa daje szansę poprawy konkurencyjności rolnictwa, wzrostu innowacyjności gospodarstw, a także wdrażania postępu technologicznego. Transfer wyników badań do praktyki powinien mieć charakter wielokierunkowy, dotyczyć zarówno gospodarstw, jak i jednostek administracyjnych, władz samorządowych oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ważnym jest, aby tworząc ofertę dla obszarów wiejskich uwzględnić specyfikę ich regionalnego zróżnicowania.
ZADANIA DO REALIZACJI W RAMACH PROJEKTU SMART VILLAGES
Cześć badawcza przedsięwzięcia została podzielona na Zadania, w ramach których są wykonywane:
- Zadanie 1 – Opracowanie diagnozy stanu gospodarczego, społecznego i środowiska.
- Zadanie 2 – Określenie specjalizacji regionalnych Mazowsza oraz opracowanie propozycji zmian profilu gospodarki w regionie.
- Zadanie 3 – Opracowanie idei Smart Villages Mazowsza.
- Zadanie 4 – Analiza walorów kulturowych, turystycznych i regionalnych obszarów wiejskich województwa mazowieckiego.
- Zadanie 5 – Opracowanie koncepcji infrastruktury teleinformatycznej umożliwiającej wdrożenie idei Smart Villages.
- Zadanie 6 – Testowanie i weryfikacja społeczna koncepcji Smart Villages (realizowane w znacznej części w ramach odrębnych umów).
- Zadanie 7 – Przygotowanie koncepcji i założeń aplikacji mobilnych Smart Villages.
- Zadanie 8 – Opracowanie koncepcji założeń do Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich województwa mazowieckiego.
SPODZIEWANE REZULTATY – PRODUKTY PROJEKTU
Produkty części badawczej projektu:
- opracowania analityczno-studialne,
- publikacje popularno-naukowe, publikowane w miesięczniku „Wieś Mazowiecka” (wydawanym przez MODR),
- standardy dla przyznawania ekocertyfikatu,
- zapewnienie ekspertów dla rolników i mieszkańców obszarów wiejskich, pozwalających społeczności lokalnej na zapoznanie się z dobrymi przykładami i w lepszym stopniu na ocenienie przez nią swojej sytuacji, upowszechniających rozwiązania Smart Villages,
- wkład do Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich Województwa Mazowieckiego,
- portal internetowy do propagowania wyników projektu.
Produktem części wdrożeniowej będzie zamówienie, na podstawie przeprowadzonych badań, analiz, opracowanej koncepcji, opisu funkcjonalności oraz przeprowadzonego dialogu konkurencyjnego z wykonawcami działającymi na rynku rolnym, systemu wspomagającego decyzje rolnika dot. planowania i prowadzenia produkcji rolnej, zintegrowanego z mobilnym centrum badanie i analizy gleby. Dostarczenie systemu jest planowane na koniec 2023 roku, jednocześnie zakładane jest jego pilotażowe wdrożenie w jednym lub w kilku powiatach.
PARTNERZY PROJEKTU SMART VILLAGES
W celu osiągnięcia spodziewanych rezultatów, jak również z uwagi na nadrzędny cel przedsięwzięcia, do udziału w jego realizacji zostały zaproszone jednostki naukowe, w tym:
- Politechnika Warszawska (Wydział Geodezji i Kartografii);
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (Wydział Nauk Ekonomicznych);
- Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB;
- Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii oraz Wydział Prawa i Administracji);
- Instytut Geodezji i Kartografii (Centrum Teledetekcji);
- Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach – PIB;
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa (Zakład Teledetekcji),
oraz ww. podmioty (MODR i MPNT), posiadające wiedzę praktyczną oraz możliwości wdrożenia i przetestowania wypracowanych rozwiązań.
więcej informacji:
https://www.smartvillageswm.uksw.edu.pl/
https://geodezja.mazovia.pl/projekty/smartv/smart-village.html